Systemy nawadniające – podlewanie automatyczne

Jeśli normalnie dbamy o nasz ogród i pożądamy, by spojrzał jak najpiękniej, a roślinki w nim znajdujące ówczesny jak najzdrowsze i w rzetelnej formie, na pewno nie możemy darować o właściwym nawadnianiu ogrodu. Jeżeli posiada się wiele wolnego czasu, to zadanie nie jest dla nas nijakim problemem.

Co jednak, gdy jesteśmy bardzo czynni, lub odjeżdżamy i przez długi okres nie będzie nas w mieszkaniu? W takich sytuacjach z pomocą przebywają nam programy podlewające od naszych ogrodów. Dzięki nim, możemy czynność tę gruntownie zautomatyzować i nie troskać się o niedosyty wody. Przy ustanawianiu ustroju podlewającego, musimy oddać uwagę na to, w której frakcji ogrodu, jaka dawka wody jest konieczna. Automatyczne systemy nawadniające, pełnią swoją rolę, gdy są odpowiednio zaprojektowane, i uwzględniają wiele aspektów podlewania. Inaczej nawadniamy wszak trawniki, a inaczej nasze rabaty z kwiatami. Parki skalne będą wymagały mniej wody, jednakże w odmiennej frakcji działki, mogą wstając rośliny, które wymagają sutego nawadniania i obszernej wilgotności. Dzięki technikom, które posiada się osiągalne przy konstytuowaniach automatycznego nawadniania, moglibyśmy stosownie zbudować i szeregować, częstotliwość i obfitość wzmacniania w wodę, informacje kąciki parku, a także sposób, w jaki ma być ona uzupełniana. Sądząc odpowiedni regulator, możemy przebaczyć o tym, czy wiadomy rarytas ma wystarczającą, nie za masową lub nie za drobną dawka wody.

Zawiązywanie takich układów nie jest naturalne. Potrafimy usiłować wykonywać to sami, jednakże tylko pod warunkiem, że istniejemy inżynierami, którzy z identyczną technologią mieli już do postępowania. Jeżeli nie, ofiarujemy zatrudnić pomyślną firmę i grupę montażową. Zupełną posadę zaczyna się od modelu. Musimy spisywać program podlewające tak, by jego elementy dawny jak najmniej wyraźne, a jednocześnie, by każda frakcja działki dawna nawodniona na skłonnym poziomie. Kiedy posiadamy już plan, następuje wbicie przewodów podlewających. Nadzwyczajne rury poprowadzone są kilkanaście centymetrów pod glebą, więc by je stawiać, będziemy musieli naruszyć niesporo będącą już roślinność lub infrastrukturę naszej parceli. Oczywiście, jeśli dopiero przyjmujemy nasz ogród to nie ma najmniejszego kłopotu, jeżeli natomiast jest to ogród starszy, powodujemy to jak najdelikatniej, ażeby nie skaleczyć powstających już tam modelów. Jeżeli ma się już wkopane przewody, w dogodnych ich rejonach konstytuujemy szczegółowe nawadniające końcówki. Każda z nich powinna być dobrana w zależności od tego, w jaki sposób ma natryskiwać.

W celu zatajania zraszaczy, możemy zastosować takie, które po doskonałej pracy, automatycznie chowają się pod ziemię. Na krańcu zostanie już tylko zaprogramowanie układu, ale tym absorbuje się już odpowiedni specjalista. Do irygowania darnie aplikujemy nadzwyczajne zraszacze K-Rain, które szeregujemy przeważnie w narożnikach trawnika. Mają one pokaźny zakres i poją równomiernie. Jest to bardzo znaczące, gdyż zechcemy, ażeby w wszelakiej frakcji parcele darń dawna pomyślna, kompaktowa i zielona. Częstość skrapiania pośrednia jest od wieku trawnika. Jeśli był umieszczony niedawno i jest niedoświadczony, wodę wzmacniamy często, nawet codziennie, w wypadku starszych, wystarczy trzy razy w tygodniu. Irygowanie rabat gruntownie oddzielni się od nawadniania trawnika, dlatego też w tym celu stosujemy pozostałych zraszaczy. Przede każdym woda w tym wypadku nie może być zapewniana, tak jak to było w ówczesnym przypadku, z szczyty, ale bezpośrednio pod wacki. Mnogość flory nie docenia, gdy podlewa się je po liściach albo kwiatach. Najlepszą metodą natryskiwania rabat jest kropkowanie, czyli opieszałe uzupełnianie wody. Dzięki temu jest ona w sum używana przez roślinki. W celu zapewnienia sobie jeszcze potężniejszej beztrosce oraz dokładniejszego nawodnienia, spółki przetwarzające detale do systemów pojących, fabrykują równoczesne detale, które mogą nam to ułatwić. Jeśli na naszej działce posiadamy kilkanaście okolic z roślinnością, które potrzebują innego skrapiania, musimy zaopatrzyć się w szczególne elektrozawory, operowane przez wyjątkowy regulator samoczynny. Dzięki tym detalom, podlewanie parku staje się dokładnie automatyczne, a nasz udział ogranicza się do kontrola poprawności jego działania, raz na kilka dni. Bardzo użyteczne są czujniki wilgoci powietrza oraz gleby.

Dzięki nim, nasz sterownik jest w stanie odczytać, do której części ogrodu należy wręczyć wodę, w której jest to jeszcze zbyteczne. Pamiętajmy, iż ogrodów nie nawadniamy w zimie oraz w czasie, gdy temperatura jest ujemna lub bardzo bezwstydna. Może to negatywnie dostać na nasze roślinki. Dlatego również w tym okresie wyłączamy nasz układ pojące. W rynnach poprowadzonych przez park dalej jednakże pozostanie woda, która marznąc, może je rozsadzać. Właśnie dlatego przed naczelnymi przymrozkami musimy wyjątkowymi paradami ciśnieniowymi „przedmuchać” kanały. Powinna się tym zająć specjalistyczna spółka, gdyż nie jest to praca proste. Wydatek programów podlewających podporządkowany jest od wielu faktorów.

Przede każdym od objętości parku, a także sprzętu, który zastosujemy. Chodząc po kolei: metr rury do ustroju pojącego to około 4-5 zł, jedyna dysza do kroplownika to około 6-20zł, złączki, dzielniki, kolanka itp. około 5-30zł, wartości zraszaczy wahają się od około 50-60zł. Najdroższe frakcji to automatyczne konewki – od około 100zł, czujniki wilgotności – od 150zł, sterowniki i programatory – od około 400zł, dozowniki (jeśli życzymy uzupełniać wraz z wodą kompost) – od 1500zł. Pełny wydatek systemu osuszającego do parku może być bardzo odmienny w zależności od ogrodu, jaki posiadamy i waha się od 5 do 20zł za metr kwadratowy naszej parcele. Ustroje poprawiający nie są niezbyt kosztowną materią, jednak jeśli bardzo zależy nam na wyglądzie naszego ogrodu, na pewno warto jest się nad nimi zastanowić. Z pewnością potrafią one sprowadzić nam więcej zalety, aniżeli porażek. Będziemy mogli cieszyć się cudnym ogrodem, redukując udział, jaki nosiliśmy od tej pory natryskując ręcznie.

You may also like